KOBEREC V DETSKEJ IZBE

Doby, kedy bol koberec na čiernej listine výbavy detskej izby, sú preč. Donedávna sa proti kobercom značne brojilo a tvrdilo sa, že slúži ako liaheň roztočov a zdroj kontaminácie ovzdušia. Najnovšie výskumy však ukazujú pravý opak!

Praktickosť koberca

Prečo umiestniť do detskej izby práve koberec? Koberce plnia totiž dvojakú praktickú funkciu – znižujú prašnosť vo vzduchu a zároveň slúžia ako bezpečnostný prvok pri pádoch a nárazoch dieťaťa, čo rodičia práve v detskej izbe určite ocenia.

Koberec ako prachový filter

Koberec ako prachový filterKoberec môže fungovať ako prachový filter – na rozdiel od hladkej podlahy tvorí zo svojich vlákien trojrozmernú sieť, do ktorej sa jednotlivé prachové častice zachytia. Pohltené častice prachu sa tak nedostanú do okolia späť bežným prúdením vzduchu v miestnosti ani pohybom po koberci. Z tejto siete ich dostaneme až vysatím. Jediné, čo treba dodržiavať, je pravidelne koberce vysávať. Hladká podlaha oproti kobercu nemá možnosť častice prachu zachytiť, tie teda neustále víria okolím.

Keď padať, tak do makkého

Druhou nenahraditeľnou vlastnosťou kobercov je ich mäkkosť a tepelná izolácia.

Hraním na koberci si dieťa vytvára väčší tepelný komfort ako na hladkých podlahách.

„Mäkký koberec mierni pády dieťaťa.“

Pokiaľ máme doma ratolesť v období prvých krôčikov, mäkký koberec bude neúnavne mierniť pády pri nikdy nekončiacich pokusoch o samostatné výpravy.

V neposlednom rade koberce rastú s dieťaťom – nepreberné množstvo vzorov a štýlov detských kobercov nikdy neomrzí deti od batoliat až po odrastenejších školákov.